Градиент 1 Градиент 2

Порушення авторських прав в Інстаграм

Картинка для блога

Із поширенням інтернету дотримання авторства страждає дедалі частіше. Часте порушення – розміщення в соцмережах текстів, фото, відео та музичних записів, на які користувач не має правоволодіння. Використання чужого контенту без дозволу відбувається в усіх мережах, але зараз поговоримо про те, як захистити авторські права в Інстаграмі.

Соцмережі прагнуть, щоб користувачі могли розміщувати свій контент без побоювань, та намагаються зупинити злодійство. На порушників в Інсті можна поскаржитися, це насправді працює: вкрадені матеріали видаляють, акаунти злодюжок блокують.

Декілька слів теорії. Авторське право виникає у момент закінчення роботи над об’єктом (фото, статтею, музикою). А захищати його можливо після публічного оприлюднення твору. Коли ви розміщуєте в обліковому записі фотографію, у вас виникає авторське право на фото в Інстаграмі. Якщо ви розмістите чуже, раніше опубліковане зображення, це буде прямим порушенням. Цитата із «Умов використання соцмережі Instagram» (далі – Умови):

«Як завжди, вам належать ті матеріали, які ви публікуєте в Instagram. Не забувайте, що публікувати можна лише справжні матеріали. Не публікуйте нічого, що ви скопіювали або знайшли в інтернеті, якщо у вас немає прав робити такі публікації. Порушення цих правил може призвести до видалення матеріалів, блокування облікових записів чи інших обмежень».

Важливу інформацію містить п. 14 розділу «Основні умови». Там зазначено, що можна розміщувати лише фото чи відео, які користувач створював сам, або якими має дозвіл поділитись.

Соціальні мережі та авторські права: поширені проблеми

Спілкування, шеринг інформації онлайн дуже поширені, тому авторські права й соціальні мережі тісно пов’язані. Важливо дотримуватись правил самостійно та своєчасно реагувати за порушення власних інтересів.

А порушують таким чином:

  • Фотографії у блогера запозичує інший блогер, журнал, сайт чи турагентство, використовують їх для ілюстрацій або реклами.
  • Статтю передруковує сайт-агрегатор, не вказує авторство, не дає активне посилання на автора.
  • Водяний знак із фото видаляється при передруку (це відступ від недоторканності твору).
  • Створюється магазин-клон.
Порушення авторських прав в Інстаграм

За будь-якої з цих проблем скарга на профіль в Інстаграмі буде виправданою. Найчастіша проблема – акаунти магазинів-клонів. Творці фейків та шахрайських сторінок паразитують на аудиторії, зібраній відомими брендами (виробниками, дистриб’юторами, рітейлерами). Із фейкоробами потрібно боротися. З одного боку, вони завдають шкоди правовласникам, які вкладаються в розкручування своїх інста-сторінок, просування товару та залучення аудиторії. З іншого, вони просто дурять покупців.

Якщо поскаржитися на обліковий запис в Інстаграмі, адміністрація сервісу проконтролює видалення матеріалів, що порушують авторство. За неодноразові порушення сторінки порушників блокують. Трапляється, що можуть заблокувати обліковий запис за одне необережно розміщене фото.

Як не порушувати авторські права в Інстаграмі

Якщо двома словами, то для використання контенту потрібно мати авторство або дозвіл власника. Тобто потрібно:

  • Публікувати власний авторський письмовий, фото, відео, музичний контент.
  • Придбати фото-, відеоконтент для використання у творців чи на спеціальних сайтах-стоках.
  • Використовувати матеріали, які публікуються під ліцензіями типу Creative Commons або з позначкою Public Domain.
  • Коли фото чи відео створювалися на замовлення, обов’язково укласти письмовий договір на правопередачу із фотографом або відеооператором. Інакше автор зможе розпоряджатися матеріалом на власний розсуд.
Порушення авторських прав в Інстаграм

Дозволяється цитувати твори. Звичайно, авторське право на музику в Інстаграмі не передбачає «цитування» музичних творів. Хіба що можна заспівати пісню чи награти мотив самостійно, записати це на відео. Можливо виставляти кадри з фільмів чи кліпів, публікувати цитати із чужих текстів із посиланням на автора. Але цитувати треба точно і без спотворень. З іншого боку, це авторам не завжди подобається, часом скаржаться навіть на цитування.

Що можна розміщувати в Інста за офіційними правилами

Умови соцмережі повторюють тези, викладені вище, іншими словами. Вони наводять нескладні, але ефективні правила ведення власного авторського облікового запису. П. 4 розділу «Права» повідомляє: «Ви підтверджуєте та гарантуєте, що:

  • володієте матеріалами, опублікованими вами на сервісі або за його допомогою, чи іншими способами маєте право передавати права та ліцензії, встановлені цими умовами використання;
  • публікація та використання ваших матеріалів на сервісі або за його допомогою не порушує та не привласнює права будь-якої третьої сторони, включаючи, крім іншого, право на недоторканність особистого життя, на публічне використання, авторські права, товарні знаки та (або) інші права на інтелектуальну власність (…)»

Повідомлення про порушення авторських прав в Instagram

Детальну інформацію про те, як повідомити про порушення правоволодіння на інтелектуальну власність, наведено за цим посиланням. Для захисту авторства Умовами передбачена відповідна форма скарги в Інстаграм. Якщо ви думаєте, що зіткнулися з порушенням свого авторства (використання музики, логотипу, торгової марки без дозволу), можете заповнити цю форму.

Як варіант, напишіть листа нам на електронну пошту info@sion.ua, і ми оперативно підготуємо запит про порушення правоволодіння. Обов’язково додайте детальний опис претензії щодо ситуації. Важливий момент: для подання скарг мати власний Instagram-акаунт необов’язково.

Якщо ви помітили плагіат у соціальних мережах, можете самостійно звернутися до порушника, який розмістив його. Писати треба в Директ (особисті повідомлення), тут знадобиться аккаунт. Це можна зробити до відправлення скарги адміністрації соцмережі. Коли після особистого повідомлення контент не буде видалений, наступний етап – звернення до адмінів Інсти.

Іноді на розгляд скарги потрібен деякий час, до кількох днів. Не хвилюйтесь, якщо адміністрація не реагує миттєво – вона обов’язково відреагує.

А ось скільки потрібно скарг, щоби видалили фото в Інсті? Як правило, достатньо однієї, щоб була реакція. Однак ми часто стикаємося з ситуаціями, коли після блокування створюється новий обліковий запис, який також продовжує використовувати піратський контент. У такому випадку треба скаржитися знову.

Як ще можна поскаржитися

Наслідки скарг адміністрації можуть бути різними. Спочатку це може бути попередження із проханням видалити, наприклад, фото, розміщене з порушенням авторства. Далі, якщо контент не буде видалений, то обліковий запис порушника блокується.

Порушення авторських прав в Інстаграм

Крім скарги в Instagram, є можливість використовувати правові методи впливу згідно із законодавством України. Наприклад, якщо в чужому інста-магазині виставлені товари вашого виробництва, на реальну адресу порушника можна направити документ під назвою «Досудова претензія». Після неї може бути звернення до суду.

У претензії викладаються факти, що підтверджують порушення, і висувається вимога видалити матеріали. Оформити документ треба юридично правильно, щоб його можна було вважати доказом у суді, за потреби. Тому довірити складання претензії краще юристам.

До її написання та звернення до суду вдаються, якщо порушення тягне за собою серйозні матеріальні та репутаційні наслідки. Інстаграм часто блокує шахраїв без офіційно оформленої досудової претензії лише за скаргою. Але якщо шкода велика, то є сенс позмагатися з порушником у суді.

Автор:

Юрій Мариничев

керуючий партнер, адвокат практики інтелектуальної власності, податкових спорів та інвестиційного права

Інші статті:

Євразійська патентна система

Євразійська патентна система

Особливість патентів – у тому, що вони діють лише у країні реєстрації. На відміну від об’єктів авторського права, захищених у всьому світі.

Прочитати статтю Ссылка читать статью дальше
Реєстрація торгової марки в Італії

Реєстрація торгової марки в Італії

Італія є частиною Європейського Союзу. У цьому територіальному об’єднанні норми реєстраційного законодавства щодо інтелектуальної власності (ІВ) підведені під єдині стандарти. Однак, кожна країна має свої особливості.

Прочитати статтю Ссылка читать статью дальше
Порушення авторських прав в Інстаграм

Порушення авторських прав в Інстаграм

Використання чужого контенту без дозволу відбувається в усіх мережах, але зараз поговоримо про те, як захистити авторські права в Інстаграмі.

Прочитати статтю Ссылка читать статью дальше