Градиент 1 Градиент 2 Градиент 3

Отримання патенту в Україні

Патент – офіційний документ, що підтверджує право на технічне рішення. У нашій країні два різновиди таких охоронних документів: на винахід та корисну модель. Кожен дає заявнику виняткові права, які можна віддавати/продавати, використовувати з комерційними цілями або для захисту своїх інтересів. Різниця між видами – в оформленні та термінах дії.

Національне патентне відомство країни називається Укрпатент. Туди подається заявка (пакет документів), після проведення експертиз заявник отримує право на об’єкт інтелектуального надбання. Здається, все просто, але процес може передбачати багато складнощів. Пов’язані вони з бюрократією, специфічним діловодством, іншими моментами.

Фахівці патентно-юридичної компанії (ПЮК) СІОН допоможуть оформити й подати заявку на винахід або корисну модель. Вони супроводжуватимуть процес до успішного завершення, підтримають охоронний документ в робочому стані. З 2011 року наші повірені запатентували сотні об’єктів за найрізноманітнішими напрямками: теплотехніка, машинобудування, фармацевтика, агрохімікати, сорти рослин. Кожен зі спеців знається на певній сфері.

Особливості отримання патенту для громадян України

Укрпатент (він же Національний орган інтелектуальної власності, НОІВ) приймає заявки на патентування від фізичних та юридичних осіб. Подаватися може винахідник (фізособа), його роботодавець або правонаступники. Істотні моменти згідно до українського законодавства:

 • Охоронний документ дає власнику виключні права лише в нашій країні. В інших країнах треба реєструватися окремо.
 • Патентування супроводжується сплатою державного мита.
 • У нас діє Міжнародна патентна класифікація (МПК). Вона передбачає проставляння індексу технічній галузі, до якої належить об’єкт оформлення.
 • Процедура для винаходу займе від 16-24 місяців, для моделі – 9-14 місяців. Можливе прискорення до 1 року для винаходів та до 2-2,5 місяців для корисних моделей.
 • Запатентованим об’єктом можна розпоряджатися, використовувати, дозволяти або забороняти використання, передавати або продавати права.
 • Дію документу треба підтримувати сплатою щорічних зборів. За один раз їх заплатити не можна.

У всіх теоретичних і практичних моментах відмінно розбираються наші повірені. Наші фахівці проведуть реєстрацію з мінімальними втратами сил і часу для клієнта, швидко виправлять можливі зауваження та претензії. Самостійно з запереченнями Укрпатенту впоратися складно, також потрібно дотримуватися термінів відповідей на зауваження. У нерезидентів взагалі немає права патентуватися самостійно, можна лише через повірених. Рекомендуємо скористатися досвідом наших юристів.

Пошук патентів в Україні

Перед зверненням до відповідального органу вкрай бажано перевірити патент за спеціальною базою. Це допомагає вирішити такі завдання:

 • зрозуміти актуальний рівень технологій для конкретної області (потрібно для описової частини);
 • вловити тенденції галузі;
 • перевірити критерії патентоспроможності, аргументувати новизну технічного рішення;
 • зрозуміти, рішення унікальне чи ні.

Патентний пошук роблять не тільки перед патентуванням. Іноді він необхідний підприємцям, які шукають нові розробки з потенціалом. Всі патенти України містяться в спеціалізованій БД Укрпатенту. Вона передбачає пошук майже за 20-ма параметрами: ключовими словами з назви, номером заявки, індексом МПК, автором або власником тощо.

Фахівці компанії СІОН проведуть детальний пошук за українським та міжнародним реєстрами. Це посприяє успішному патентуванню, допоможе вирішити інші завдання. Наші досвідчені, ерудовані фахівці прекрасно орієнтуються по базі патентів України, впевнено перевіряють на патентну чистоту.

Як запатентувати винахід в Україні

Після проведення патентного дослідження треба підготувати пакет документації українською мовою. Туди входять креслення й текстова частина: вони разом розкривають сутність об’єкту, розповідають про його унікальність. Текстова частина – це опис, формула й реферат. Патентний захист здійснюється згідно з усіма незалежним пунктам, перерахованим у формулі. Тому до її складання треба поставитися з особливою відповідальністю, краще довірити це професіоналам.

На цьому підготовчий етап закінчується, починається саме патентування:

 • Направляється заявка до Укрпатенту, сплачується держзбір.
 • Відповідальний орган проставляє дату отримання. Від неї відраховується термін дії захисту.
 • Проводяться експертизи – формальна й кваліфікаційна. Для корисної моделі остання не здійснюється.
 • Якщо є заперечення, на них треба відповідати.
 • Якщо їх немає або вони подолані, сплачується ще одна мито, видається охоронний документ.

Вимоги до оформлення документації досить серйозні. Якщо їх порушити, може зав’язатися тривала переписка між Укрпатентом та заявником. Помилки і їх виправлення можуть істотно затягнути терміни, вимагати сплати додаткових мит і збільшити ймовірність відмови. Тому бажано вдатися до послуг патентних повірених.

Патентування – один з пріоритетних напрямків нашої діяльності. Процес багато разів відпрацьований на практиці: ми маємо досвід пошуку, оформлення та подолання заперечень.

Закон України про патентування

Українське патентне діловодство регулюється законом “Про охорону прав на винаходи і корисні моделі” № 3687-ХІІ від 15.12.1993. Згідно з ним, винахід та корисна модель є результатом інтелектуальної роботи, належать до області технологій. Обидва види можуть існувати як продукт (механізм, пристрій, виріб, клітинна культура, штам бактерій), процес (технологія отримання або переробки, перетворення речовини) або нове застосування чогось уже існуючого.

Різниця в наступному:

 • Винахід має відповідати критеріям новизни, промислової придатності й винахідницького рівня. Патент на нього видається на 20 років.
 • Корисна модель повинна характеризуватися новизною та можливістю промислового використання. Охоронний документ отримує на 10 років.

Скільки коштує патент в Україні

Залежить від того, хто патентується (фізична або юридична особа), що саме оформляється (винахід або корисна модель), скільки знадобиться правок. Вартість патенту в Україні передбачає держзбір за всі ці дії та оплату винагороди повіреному.

Державні збори при патентування в Україні

Юридично значуща діяРозмір держбору, грн. (для фізосіб/юросіб)
Подача заявки:
– на винахід
– на корисну модель

від 160/1600
від 480/2400
Кваліфікаційна експертиза винаходувід 600/6000
Продовження пропущених термінів (якщо актуально)від 80/800
Публікаціявід 40/400
Прискорення процесу1000/1000
Щорічне мито за підтримання чинності патенту:
– на винахід
– на корисну модель

60-760 / 600-7600
180-1260 / 900-6300

Перед початком співпраці ми робимо калькуляцію витрат, затверджуємо її з клієнтом. Потім підписуємо договір, оформлюємо довіреність на представлення інтересів і починаємо роботу.

Наші фахівці грамотні юридично й технічно. Вони:

 • Складуть формулу (опишуть відповідність критеріям для отримання патенту), зроблять опис і реферат, оформлять креслення.
 • Проведуть всі попередні роботи, виявлять патенти (близькі аналоги щодо об’єкту, який подається), підготують документи.
 • У разі заперечень кваліфіковано дадуть відповідь на зауваження.
 • Якщо потрібно, внесуть виправлення в заявку, продовжать терміни, зроблять інші кроки в інтересах клієнта.
 • За погодженням, сплатять щорічні мита.

Співпраця з нами знизить ризик відмов у отриманні охоронного документу. Для розрахунку вартості патентного оформлення, будь ласка, заповніть форму зворотного зв’язку і ми зв’яжемося з вами або напишіть нам на пошту: info@sion.ua.